فهرست مطالب

ثبت شرکت سهامی خاص، راهنمای جامع 0 تا 100 مراحل مدارک و هزینه ها 1402

در ابتدا اولین سوالی که پیش می آید این است که شرکت سهامی یعنی چه ؟ همیشه کلمه ی سهامی در کنار دو واژه ی خاص و عام استفاده شده است اما همان طور که نامش هویتش را روشن می کند در کل شرکتی است برای تجارت که سرمایه ی آن به سهم های با تعداد یا ارزش برابر تقسیم شده است، و دارندگان این سهم ها سهام داران این شرکت محسوب می شوند که طبق قانون تجارت مسئولیت سهام داران به مقدار سهام آنهاست.

راهبران ثبت

معنای شرکت سهامی خاص یعنی چه ؟

شرکت های سهامی خاص با توجه به محبوبیت شان از جمله رایج ترین شرکت هایی است که در کشور ایران به ثبت می رسد و سرمایه ی این شرکت تماماً توسط بنیان گذاران آن تامین می شود، و مسئولیت تمام سهم داران در مقابل سود و منفعت و ضرر و زیان شرکت منوط (وابسته) به مقدار مبلغ اسمی سهام آنها می باشد.

راهبران ثبت

برای ثبت شرکت سهامی خاص لازم است تعاریفی را بدانید

مبلغ اسمی سهام: به معنای این است که سرمایه گذاران که صاحبان سهم ها محسوب می شوند و به مقدار کل مبلغ سرمایه مسئولیت در قبال سود و زیان شرکت دارند.

 • به عنوان مثال:

 • در شرکت سهامی خاصی  ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان سرمایه اولیه توسط ۴ سرمایه گذار به مقدار یکسان  و مساوی تامین شده است. حال برای این که سهم هر کدام از سرمایه گذاران مشخص باشد این مبلغ را به تعداد یا مقدار یکسان تقسیم می کنیم.

راهبران ثبت

ثبت شرکت سهامی خاص چه مدارکی نیاز دارد و چقدر زمان وهزینه صرف کنم؟

مدارک و شرایط ثبت شرکت
برای ثبت شرکت سهامی خاص در وهله ی اول باید آگاهی لازم را داشت جهت سهولت در گرد آوری و تنظیم مدارک که در این صورت در وقت و هزینه بسیار صرفه جویی خواهد شد، که این موضوع برای مدیران بسیار حائز اهمیت است.

زمانی که شما به عنوان یک سرمایه گذار( و البته یک مدیر با درایت ) تصمیم به ثبت شرکت سهامی خاص می گیرید بهترین کارگرفتن مشاوره ی دقیق و حساب شده است که شما بتوانید برای تجارت آینده ی پایه و اساس محکم بنا گذارید.

اینجا به بهترین نحوه ی ثبت شرکت اشاره خواهم کرد، شما می توانید با مراجعه حضوری یا ثبت آنلاین ثبت شرکت سهامی خاص به موسسه ی حقوقی ثبت فردا،  تمامی امور مربوط به ثبت شرکت را با توجه به اینترنتی بودن مراحل ثبت شرکت در اداره ی ثبت شرکت ها با ارسال عکس شناسنامه و کارت ملی و اعتماد به وکلای زبده ی ما در این امور در اسرع  وقت و کم ترین هزینه انجام دهید.

 • در مشاوره به شما توضیح خواهند داد که شرکت سهامی خاص حداقل متشکل از ۵ نفر که سه نفر هیئت مدیره و دو نفر بازرس است که شامل یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل که البته هیچ کدام بر دیگری ارجعیت ندارند و صرفا جهت نبود یکی از بازرسین دیگری مسائل مربوطه را انجام می دهد، این دو بازرس نباید از اقوام درجه یک اعضای هیئت مدیره باشند.

راهبران ثبت

انتخاب نام شرکت

مسئله ی انتخاب نام شرکت که بسیار مهم و حائز اهمیت است، در واقع معرف اولیه ی شرکت در زمینه ی کاری است که بسیار در آینده ی تجاری شرکت تان اثر گذار است و اولین ذهنیت را در دیدگاه اشخاص ثالث یا طرف های همکاری شما خواهد ساخت. اصولا مشاورین به شما نکات مهم را مذکور خواهند شد ازجمله:

 • سه سیلابی ( کلمه ای) بودن
 • داشتن ریشه ی فارسی
 • تکراری نبودن
 • هر سه سیلاب از اسامی خاص باشد
 •  

ممکن است نام انتخابی شما اخطار تشابه از سوی اداره ی ثبت شرکت ها داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد ویژه ی مشاورین موسسه ی حقوقی ثبت فردا انتخاب ۵ نام به ترتیب اولویت می باشد که در زمان شما هم صرف جویی خواهد شد.
در غیر این صورت به نظر می رسد باید متن زیر مطالعه کنید و به عنوان مدیر عامل آِینده تصمیم گیری با ملاحظه ای داشته باشید.

راهبران ثبت

ثبت شرکت سهامی خاص چه مراحلی دارد؟

 • به ترتیب ثبت شرکت سهامی خاص با راه اندازی هر تجارت دیگر، تفاوتی ندارد به هر حال باید موضوع و زمینه ی فعالیت تعیین گردد.تعیین نام حداقل سه سیلابی که تماما ریشه فارسی داشته باشد و از اسامی خاص باشد. و تکراری نباشد.
 • سپس مشخص شدن اعضای امین یا شرکای مورد تایید جهت تعیین اعضای هیئت مدیره
 • انتصاب دو نفر به عنوان بازرس بازرس اصلی – بازرس علی البدل )
 • انتصاب سمت اعضای هیات مدیره و مشخص شدن کسانی که حق امضاء خواهند داشت.
 • مشخص کردن آدرس محلی شرکت
 • جهت شفافیت مدارک باید مقدار سرمایه ی کلی شرکت سهامی خاص مشخص شود و میزان سهم هر یک از سهام داران تعیین گردد.
 •  

سپس تمامی مدارک به صورت دقیق و تنظیم شده باید به شرکت ثبتی تحویل داده شود.
شرکت ثبتی اقدام به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه می کند.
تایید یکی از نام ها توسط کارشناس اداره ی ثبت شرکت ها
در بدو تاسیس شرکت یک حساب بانکی با نام تایید شده ی شرکت سهامی خاص افتتاح می شود و حداقل به میزان ۳۵% از کل سرمایه ی ثبتی به این حساب واریز می گردد و به مدت یک هفته این مبلغ بلوکه در بانک می شود و پس از این مدت قابل برداشت خواهد بود و البته این گواهی به شرکت ثبتی مورد نظر تحویل می شود.
پس از تایید تمامی مراحل و مدارکی که ذکر شد و البته تصدیق امضای هیئت مدیره کلیه ی مدارک به اداره ثبت شرکت ها ارائه می شود.
در این مرحله شماره ی ثبتی شرکت تایید می شود و در یکی از روزنامه رسمی ( مورد تایید وزارت دادگستری- اداره ی ثبت شرکت ها )
کلیه ی این مراحل در ۱۵ روز کاری انجام می شود، که البته توسط مشاوران و وکلای موسسه ی حقوقی ثبت فردا در کم ترین زمان ممکن قابل اجراست.

راهبران ثبت

ثبت شرکت سهامی خاص فرد ایرانی با اتباع خارجی

در صورتی شما به عنوان یک ایرانی متقاضی ایجاد شرکت با اتباع خارجی باشید تنها باید پاسپورت شخص خارجی ترجمه ی رسمی شده باشد و در پاسپورتش مهر ویزای ایران خورده باشد، و البته که به عنوان شریک او هم مدارک را امضا کند. نکته ای نیز جهت آگاهی: با توجه به تصویب قانون جدید مانعی برای ثبت شرکت با اعضای ۱۰۰% خارجی وجود ندارد.

راهبران ثبت

مزایای شرکت سهامی خاص چیست؟

 • اولین مزیت این است که برای شرکت های سهامی خاص در مقایسه با مسئولیت محدود در ارگان های دولتی اعتبار بیشتری قائل هستند به همین دلیل اشخاصی که تمایل به ثبت شرکت در زمینه های (عمرانی – بازرگانی – امور تولید و شرکت ها ی بیمه) دارند شرکت سهامی خاص پیشنهاد می شود.
 • از مزیت های بسیار مهم شرکت های سهامی خاص سهولت در دریافت وام از طریق بانک ها و و موسسات مالی تا سقف ۱۰ برابر سرمایه ی خود می باشند.
 • طبق قانون هیچ محدودیتی برای فعالیت شرکت های سهامی خاص وجود ندارد در این مورد حتی اگر زمینه ی کاری تجاری نباشد هم تجاری یا بازرگانی محسوب می شوند.
 • یکی از نکات مهم این است که شما با جمعی از دوستان و افراد قابل اعتماد خود می توانید سرمایه گذاری کنید که در این صورت محیطی بسیار دوستانه خواهید داشت.
 • در شرکت سهامی خاص هم مانند مسئولیت محدود مسئولیت سهامداران در قبال ضرر و زیان شرکت فقط به اندازه ی مبلغ اسمی سهام است و در صورت بروز بدهی اموال شخصی خود را از دست نخواهند داد.
 • سهولت در نقل و انتقال سهام

معایب شرکت های سهامی خاص چیست؟

 • اصولا مسائلی که بتوان برای شرکت های سهامی خاص به عنوان معایب نام برد قوانین و مقررات سخت گیرانه ی مالیاتی می باشند و دراین مورد باید بدانید که در ابتدای امر ۱۰% از درآمدی شرکت که شامل مالیات می شود به عنوان مالیات پرداختی احتساب خواهد شد.
 • سهام شرکت های سهامی خاص قابل ورود به بورس نمی باشند.

سخن آخر
هر آنچه که باعث آگاهی شماست در سایت موسسه  راهبران ثبت موجود است و در صورت نیاز می توانید از همکاران مجرب ما در تمام زمینه های حقوقی ثبت شرکت ها مشاوره رایگان بگیرید.

شروع یک اتفاق خوب

برای درخواست ثبتی به صورت آنلاین کلیک کنید.

enemad-logo

مراقب کلاهبرداران باشید!
راهبران ثبت هیچ شعبه ی دیگری ندارد
به آدرس سایت توجه کنید:

www.raasabt.ir