فهرست مطالب

ثبت اختراع

مسلما هر ساله تعداد افراد زیادی ممکن است تفکرات و ایده های جدیدی برای به وجود آوردن وسایل جدید به ذهنشان برسد و آن ها را عملی کنند. ثبت اختراع یک راه قانونی است که به این افراد کمک می کند تا اختراع و محصول جدید آن ها دارای هویت حقوقی شود. اما این تنها آغاز راه بوده و افرادی که قصد ثبت اختراع خود را دارند، لازم است بدانند که هر دستاورد به ظاهر جدید، لزوما از نظر قانون، اختراع تلقی نشده و قابل ثبت نمی باشد. برای ثبت یک اختراع، لازم است که آن اختراع دارای شرایطی بوده و همچنین متقاضی باید مراحل لازم را برای ثبت اختراع خود طی نماید که بدون وجود هر یک از این موارد، امکان ثبت اختراع وجود نداشته و چه بسا نتیجه چندین سال تلاش یک فرد برای ایجاد یک اختراع و بهره مندی از مزایای مادی و معنوی آن، با سودجویی افراد فرصت طلب به هدر رود.

راهبران ثبت

ثبت اختراع

اگر فردی نوآور هستید و تمایل به ثبت اختراع دارید با این نوشته همراه  باشید تا از تمام جزئیات ثبت اختراع آگاه شوید.

راهبران ثبت

اختراع چیست؟

کلمه ی اختراع را سازمان جهانی مالکیت معنوی به این صورت تعریف و معنا می کند که در واقع اختراع یک فرآورده یا یک دست آورد و فرآیند جدیدی است برای سهولت در انجام کارها و حل مشکلات خاص. در تعریفی دیگر اختراع در واقع یک مسیر فنی می باشد که برای نخستین با ارائه می شود.

راهبران ثبت

ثبت اختراع

اگر مخترع باشید و یا اقدام به ثبت اختراع کرده باشید حتما با موضوع ثابت کردن اینکه این وسیله و یا این فرآیند هیچ گونه نمونه ی مشابهی قبل از آن ثبت و اختراع نشده است آشنا هستید. گواهی نامه ای وجود دارد با نام اندیشه گواه و یا گواهی نامه ی حق امتیاز که البته به اصطلاح دیگر حق ثبت اختراع که این حق در واقع به ثبت کننده ی اختراع یا همان صاحب اختراع حق و حقوق انحصاری برای بهره بری از اختراع خود قائل می شود این امتیاز را از طرف دولت کشوری که از آن برای ثبت اختراع خود در خواست کرده اید.

حال این حق امتیازی که دریافت خواهید کرد دارای سه ملاک بسیار مهم می باشد که عبارتند از:

 • ابتکار(نوآفرینی)
 • منفعت(بهره وری)
 • جدید و تازه بودن

راهبران ثبت

مزایای ثبت اختراع

قطعا ثبت اختراع به دلیل اینکه با خلاقیت و ابتکار عمل مسئله ی فنی و یا فرایندی را در زمینه ای خاص ساده تر و یا دقیق تر می کند مزایایی هم برای مخترع خواهد داشت که به شرح زیر است:

 • حق امتیاز انحصاری: پیش تر به مسئله ی حق امتیاز انحصاری در ثبت اختراع اشاره شد و با توجه به این موضوع که مخترع انحصارا امتیاز حق تولید را داراست و از مزیت های مهم که می توان گفت مخترع (صاحب امتیاز) می تواند گواهی ثبت اختراع خود را به فروش برساند.
 • دومین مزیت بسیار مورد اهمیت ثبت اختراع، استفاده از امکانات خدمت سربازی برای آقایان می باشد که می توانند برای مدت خدمت سربازی خود کسری بگیرند و یا طول مدت خدمت سربازی خود را در نزدیکی محل سکونت خود بگذرانند یا با توجه به اختراع خود در پژوهشگاه های تحقیقاتی بگذرانند.
 • از دیگر مزایای ثبت اختراع استفاده از تسهیلاتی است که بنیاد ملی نخبگان به مخترعین می دهد البته در صورتی که در جشنواره هایی که این بنیاد قبول دارد رتبه ای کسب کنند.
 • ثبت اختراع امتیازی بسیار مهم دارد در واقع برابر با امتیاز ارائه ی مقاله ی ISI جهت پذیرش.
 • اختراع ثبت شده اصولا قابلیت ترجمه و و ارائه به پژوهشگاه ها و دانشگاه های خارجی را دارد.
 • یکی از مواردی که با ثبت اختراع بسیار برای شما ساده خواهد شد فرصت تولید بدون دغدغه است دغدغه ی اینکه اعتراضی از سوی دیگران نخواهید داشت زیرا شما حق انحصاری تولید را با ثبت اختراع بدست آورده اید.
 • با ثبت اختراع می توانید در مسابقات و جشنواره های خارجی شرکت کنید.
 • با ثبت اختراع امتیاز مثبتی برای شما در نظر گرفته می شود که در اولویت های استخدامی قرار بگیرید.
 • امتیازی مثبت برای مخترع و یا مالک اختراع جهت بازار های مشتری محسوب می شود.
 • در صورت فوت مخترع تمام حقوق و امتیازات آن به وراث انتقال می یابد.

راهبران ثبت

میزان اعتبار برگه ی ثبت اختراع

از زمان تاریخ تسلیم اظهار نامه اختراع تا ۲۰ سال بعد گواهی نامه ی ثبت اختراع دارای اعتبار می باشد و دقیقا پس از پایان این ۲۰ سال گواهی نامه منقضی می گردد که لازم به ذکر است بدانید در این بیست سال نیز حفظ این گواهی نامه با پرداخت قسط های سالیانه امکان پذیر است.

راهبران ثبت

مدارک مورد نیاز جهت ثبت اختراعات در ایران

مدارک ثبت اختراع در ایران برای اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

 • کپی شناسنامه
 • کپی کارت ملی
 • تکمیل فرم های مرتبط با ثبت اختراع که به درگاه اینترنتی اداره ی ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کرده و از قسمت اظهار نامه های مالکیت معنوی(صنعتی) فرم هایی که مربوطه را دریافت کنید.
 • اگر اختراع شما دستگاه و یا یک کالا باشد باید نقشه ی ترسیم شده ی آن را همراه مدارک ارائه دهید.(دونسخه)
 • به تقاضای اداره ی ثبت اختراع با تاییدیه ی استعلام را در مدارک ارائه دهید.
 • ارائه ی آدرس و کد پستی مالک (یا مالکان) و مخترع
 • توصیف نامه ی اختراع که بسیار تخصصی می باشد، و مخترع باید دو نسخه توصیف نامه را ارائه دهد.
 • موظف به ارائه ی رسید پرداخت هزینه ها در ضمیمه ی اظهار نامه می باشند.
 • وکالت نامه
 • اگر مخترع (مالک یا مالکین) اشخاص حقوقی باشند یعنی یک اختراع شرکتی باشد برای تکمیل بودن مدارک موظف به ارائه ی روزنامه ی تاسیس شرکت نیز می باشید.

ادعا نامه ی اختراع چیست؟

ادعا نامه در واقع همان اهرم پشتیبان و حمایتگری است که به بوسیله ی آن  ویژگی های فنی و متفاوت بودن طرح و نوآوری فوق العاده ی محصول شما  ثابت و قضاوت می شود. به بیان ساده تر در واقع ادعا نامه ی  شما حاوی مطالبی است که ثابت می کند این اختراع شماست و قبل از این هیچکس چنین اختراعی نداشته است، برای دفاع از این ادعا موظف هستید تمام دلایل لازم را بیاورید تا برای اساتید پژوهش گاه مربوطه و یا هیئت علمی که باید رای به یگانه بود و متفاوت بودن اختراع شما بدهند اثبات شود اما شما باید این توانایی دفاع از ادعا نامه ی خود را داشته باشید در نتیجه به یک وکیل زبده که بتواند در سهولت انجام این امر مهم یاری رساند نیاز دارید و این میسر نمی شود مگر با مراجعه به راهبران ثبت و مشاوره تخصصی می توانید از وکلای حرفه ای ما بهره مند شوید.

راهبران ثبت

چه اختراعاتی غیر قابل ثبت هستند؟

بر اساس ماده ی ۴ قانون ثبت اختراعات برخی اختراعات قابل ثبت نیستند که بر اساس قانون از آنها اداره ثبت اختراعات حمایت نمی کند مانند:

 1. هر گونه نوع درمان بیماری و یا روش تشخیص بیماری در انسان ها و یا حتی حیوانات
 2. هر گونه اختراعی که استفاده از آنها خلاف موازین شرعی و یا عرف جامعه محسوب شود.
 3. فرآیند های بیولوژیک
 4. هر چیزی که پیش تر در صنعت یا علوم فنی پیش بینی شده اشد.
 5. پژوهش هایی که در جهت امور تجاری و یا اجتماعی انجام می شود نیز شامل ثبت اختراعات نخواهد شد.
 6. تئوری های علمی در زمینه های ریاضی و هنری و … نیز غیر قابل ثبت میباشند.

راهبران ثبت

هزینه ی ثبت اختراع

جهت اطلاع از هزینه های ثبت  برای اشخاص حقیقی و حقوقی در ایران بهترین راه، تماس با شماره 091332237883 و پرسش است که از ریز هزینه های ثبت اختراع آگاهی لازم را بیابید. برای مثال:

 • هزینه ی اظهار نامه
 • هزینه ی ثبت اختراع که دارای اقساط سالیانه می باشد.
 • و موارد دیگر

سخن آخر

برای کلیه ی امور ثبت اختراع و مسائل مختلف نیاز به مشاوره ی دقیق و حساب شده دارد که علاوه بر اینکه  بتواند با آرامش به انجام امور تجاری خود بپردازد بلکه در اسرع وقت و با کم ترین هزینه با اعتماد به موسسه  راهبران ثبت و تماس با شماره 051332237883 تمامی امور حقوقی خود را نیز انجام شده بداند.

شروع یک اتفاق خوب

برای درخواست ثبتی به صورت آنلاین کلیک کنید.

enemad-logo

مراقب کلاهبرداران باشید!
راهبران ثبت هیچ شعبه ی دیگری ندارد
به آدرس سایت توجه کنید:

www.raasabt.ir