تفاوت ثبت برند با ثبت طرح صنعتی

ثبت

ثبت علامت تجاری و ثبت طرح صنعتی، دو نوع مالکیت معنوی محسوب می‌شوند که در قوانین ایران و قواعد بین‌المللی مورد حمایت قرار گرفته‌اند. تا درصورت سوءاستفاده و کپی‌برداری مالک آن بتواند حق خود را زنده کند. در این مطلب تفاوت علامت تجاری با طرح صنعتی را بررسی می‌کنیم.

برای ثبت شرکت با کارشناسان راهبران ثبت به تماس شوید

طرح صنعتی و تولیدات مربوط به آن

برای بررسی تفاوت علامت تجاری با طرح صنعتی خوب است اول با تعاریف هرکدام آشنا شویم. طرح صنعتی در واقع به ظاهر اشیا و طراحی دو بعدی یا سه بعدی آن‌ها مربوط می‌شود. یعنی اگر طراحی ظاهری یا بسته‌بندی یک محصول منحصر به فرد باشد می‌تواند این ویژگی‌های ظاهری خاص را به عنوان یک طرح صنعتی به ثبت برساند.

پس از ثبت طرح صنعتی، طراح می‌تواند از حمایت‌های قانونی این طرح‌ها بهره‌مند شود. برای مثال اگر شرکتی، نوعی بسته‌بندی خاص را برای محصولات خود عرضه کند، برای جلوگیری از کپی‌برداری از این طرح خوب است آن را به عنوان طرح صنعتی به ثبت برساند.

مثلا شرکت مهرام، سال‌ها پیش بسته‌بندی جدیدی در تولید سس کچاپ ارائه داد. سس کچاپ خرسی! درصورتی که این طرح به عنوان طرح صنعتی به ثبت رسیده باشد، هیچ‌یک از سایر شرکت‌های تولیدکننده سس و لبنیات، نمی‌توانند چنین بسته‌بندی برای سس کچاپ خود درنظر بگیرند. درصورتی که از بسته‌بندی سس خرسی کپی‌برداری شود، شرکت مهرام می‌تواند شکایت خود را علیه شرکت کپی‌کننده تنظیم کند.

ثبت شرکت

ثبت برند

برای این‌که ببینیم در حمایت‌های قانونی تفاوت علامت تجاری با طرح صنعتی چیست، پس از آشنایی با طرح صنعتی، با ثبت علامت تجاری در ایران آشنا می‌شویم.

انتخاب یک برند از آن‌جایی اهمیت پیدا می‌کند که علامت و نشان تجاری شما اولین چیزی است مشتری آن را می‌بیند و می‌شنود و درصورت رضایت از محصولات و خدمات شما آن را به خاطر خواهد سپرد. یا این‌که درصورت دم رضایت با خود تصمیم می‌گیرد که خدمتی را از شما نخواهد و یا محصولات شما را خریداری نکند.

برند درواقع نام، نشانه یا عبارتی است که باعث تمایز محصولات مشابه از یکدیگر می‌شود. مشتریان شما، محصولات و خدمات شما را به این نام و نشان خواهند شناخت. در این صورت حتی ممکن است آن را به سایرین هم معرفی کنند. کما این‌که این جمله را بسیار شنیده‌ایم که فلان برند، باکیفیت است و محصولات خوبی عرضه می‌کند.

ثبت طرح صنعتی نیز مانند ثبت برند، حمایت‌های قانونی را برای صاحبان آن در پی دارد. در ادامه تفاوت علامت تجاری با طرح صنعتی را بررسی می‌کنیم.

تفاوت برند با طرح صنعتی

اما از طرف دیگر، در کنار مفهوم «طرح صنعتی» برند یا علامت تجاری قرار دارد. باید گفت ثبت برند و لوگو مربوط به شکل ظاهری اشیاء یا طراحی خاص آنان نیست. بلکه یک عنوان (یک نام) یا لوگو (نشان) خاص است که به ثبت می‌رسد و باعث می‌شود افراد نتوانند در آن حوزه فعالیت، مجددا چنین نامی را به ثبت برسانند.

مثلا شرکت فرش مشهد را درنظر بگیرید. در صورتی که این شرکت هم طرح صنعتی و هم برند خود را در اداره مالکیت معنوی ثبت کرده باشد از چه حمایت‌هایی برخوردار است؟ در وهله اول باید گفت اگر برند فرش مشهد به ثبت رسیده باشد، یک شرکت تولید فرش جدید، نمی‌تواند عنوان «فرش مشهد» یا عناوین مشابه آن را برای خود انتخاب کند.

هم‌چنین اگر لوگوی خود را مشابه لوگوی فرش مشهد طراحی کند به گونه‌ای که مشتریان این شرکت را با شرکت فرش مشهد اشتباه بگیرند، فرش مشهد می‌تواند شکایت خود را علیه این شرکت جدید تنظیم کند.

از طرف دیگر، طراحان نقشه‌های فرش مشهد اگر ادعا می‌کنند این طراحی کاملا ابداعی و متفاوت است، می‌تواند نقشه‌های خود را به عنوان طرح صنعتی در اداره مالکیت معنوی به ثبت برسانند. در این‌صورت اگر در فرش‌های سایر شرکت‌ها نقشه‌ی مشابهی ببینند می‌توانند علیه شرکت‌های کپی‌کننده اقامه دعوا کنند.

کارشناسان راهبران ثبت می‌توانند ثبت برند شما را بدون دردسر انجام دهند و در فرایند ثبت طرح صنعتی شما را همراهی کنند تا به راحتی بتوانید از حمایت‌های قانونی مربوط به هرکدام از آن‌ها بهره‌مند شوید.

enemad-logo

مراقب کلاهبرداران باشید!
راهبران ثبت هیچ شعبه ی دیگری ندارد
به آدرس سایت توجه کنید:

www.raasabt.ir