اخد مجوز فنی حرفه ای و آموزشگاه آزاد

اخد مجوز فنی حرفه ای و آموزشگاه آزاد

با اخذ مجوز آموزشگاه فنی حرفه‌ ای می‌توان مسیر افزایش بهره‌وری کاری، ترویج فرهنگ کار و درآمدزایی و تربیت نیروی کار ماهر و متبحر را به میزان قابل توجهی هموار کرد. با وجود آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای نه تنها می‌توان به کسب مهارت‌های تازه پرداخت و در پی آن به درآمدهای خوبی رسید، بلکه می‌توان به رشد اقتصادی کشور نیز کمک به‌سزایی کرد.

از آنجایی که در سال‌های اخیر درخواست‌ها برای اخذ مجوز تاسیس آموزشگاه فنی حرفه ای به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است، بر آن شدیم تا این مطلب را به چگونگی تاسیس آموزشگاه ‌های فنی و حرفه ای اختصاص دهیم. برای راه‌اندازی آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای به شرایط عمومی و اختصاصی، اسناد و مدارک متعددی نیاز است که کسب آگاهی متقاضیان پیش از هر گونه اقدامی، مسیر اخذ مجوز را بسیار راحت‌تر خواهد کرد. در این مطلب به معرفی انواع مجوز آموزشگاه فنی و حرفه‌ای، شرایط دریافت مجوز، فرایند صدور مجوز، مرجع صدور مجوز و… می‌پردازیم. امیدواریم متقاضیان با مطالعه این مطلب به اطلاعات مفیدی در خصوص فرآیند صدور مجوز آموزشگاه فنی و حرفه‌ای دست پیدا کنند.

انواع مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای

 1. مجوز مراکز کارآموزی جوار کارگاهی و بین کارگاهی: زمان صدور مجوز برای چنین مراکزی آنی است و اعتباری 1 ساله دارد. متقاضیانی که تمایل به دریافت چنین مجوزی دارند، نیازی به استعلامات بین دستگاهی نخواهند داشت. ضمن اینکه نیازی هم به دریافت مجوزهای پیش نیاز ندارند.
 2. مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای مرکز تخصصی خدمات یادگیری فنی و حرفه ای (نوع الف): زمان صدور این مجوز نیز آنی است و به مدت 5 سال اعتبار خواهد داشت. برای اخذ این مجوز نیز احتیاجی به مجوزهای پیش نیاز نخواهد بود. اما لازم است تا استعلامات بین دستگاهی ارائه شود. این استعلامات مربوط به احراز هویت از سازمان ثبت احوال و سازمان نظام وظیفه است.
 3. مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد الکترونیکی (نوع ب): شرایط دریافت این مجوز همانند شرایط تعریف شده برای مجوز نوع الف است. به این ترتیب زمان صدور مجوز آنی و با اعتباری 5 ساله خواهد بود. استعلامات نیز از سازمان نظام وظیفه و ثبت احوال است و نیازی به تامین مجوزهای پیش نیاز نیست.
 4. مجوز آموزشگاه های آزاد سفارش محور (نوع ج): مدت اعتبار این مجوز 1 ساله است و صدور آن نیز آنی می‌باشد. برای دریافت این مجوز نیازی به مجوز‌های پیش نیاز نیست. اما همانند مجوزهای نوع الف و ب استعلاماتی از سازمان ثبت احوال و نظام وظیفه دارد.
 5. مجوز آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد (نوع د): مدت اعتبار آموزشگاه فنی و حرفه ای از نوع د، 5 ساله است و برای دریافت این مجوز نیازی به مجوزهای پیش نیاز نیست. اما لازم است تا استعلاماتی از پلیس پیشگیری ناجا، سازمان ثبت احوال، سازمان نظام وظیفه و استعلام صلاحیت انتظامی مکان آموزشگاه دریافت شود.

شرایط دریافت مجوز فنی و حرفه ای

به طور کلی برای اخذ مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای باید شرایط عمومی و اختصاصی داشت که در ادامه شرایط عمومی و اختصاصی را جدا توضیح می‌دهیم.

شرایط عمومی

این شرایط عمومی در مرحله اولیه در مورد متقاضی تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که شامل موارد ذیل است:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین اسلام یا سایر ادیان به رسمیت شناخته شده در کشور
 • داشتن صلاحیت اقتصادی برای تامین فضای کارگاهی، آموزشی و عمومی آموزشگاه و تجهیزات آموزشی حضوری و غیرحضوری
 • داشتن صلاحیت سیاسی و اخلاقی
 • نداشتن سوءپیشینه کیفری
 • داشتن کارت پایان خدمت برای متقاضیان آقا
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر و قرص‌های روان گردان
 • عدم اشتغال و وابستگی کاری به ارگان‌ها و نهادهای دولتی کشور
 • و…

فرآیند صدور مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای

برای دریافت مجوز باید درخواست مورد نظر در سامانه درگاه ملی مجوزهای کشور یا g4b.ir به ثبت برسد. متقاضی پس از انتخاب نوع مجوز مورد نیاز خود، اسناد و مدارک لازم را برای ارائه اطلاعات در خصوص شرایط عمومی و اختصاصی وارد می‌کند تا در ادامه مورد ارزیابی قرار گیرد. در فرایند صدور مجوز آموزشگاه فنی حرفه‌ای، لازم است تا اطلاعات فردی و آموزشی شخص متقاضی وارد شود تا مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه این فرایند لازم است تا مکان آموزشگاه و تجهیزات لازم برای آموزش معرفی شود. در صورتی که تمامی این مراحل بدون وجود نقص در پرونده و اسناد و مدارک معرفی شده پیش رود، می‌توان تایید نهایی برای اخذ پروانه دریافت کرد.

مرجع صدور مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای

تمامی مشخصات مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای از سوی دستگاه اجرایی تهیه و تنظیم می‌شود. دستگاه اجرایی در این بخش همان  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز به عنوان سازمان تابعه وظیفه دارد تا از تمامی قوانینی که از سوی دستگاه اجرایی تعیین می‌شود، تبعیت نماید.

مدارک لازم برای دریافت مجوز تاسیس آموزشگاه فنی حرفه ای

 • تکمیل تعهدنامه
 • متقاضی باید مدارکی را ارائه دهد تا بتواند به اثبات برساند که ساختمانی را برای دوره‌های نظری و کارگاهی تدارک دیده است. این مکان باید به گونه‌ای باشد که گنجایش حضور همزمان حداقل 12 کارآموز را داشته باشد.
 • متقاضی باید مدارکی را ارائه نماید تا توانایی خود برای تامین فضای عمومی آموزشگاه اعم از: سرویس بهداشتی، رختکن، نمازخانه، انبار و… را به اثبات برساند.
 • متقاضی باید بتواند تجهیزات، مواد و ابزار آلاتی که برای پیشبرد اهداف آموزشی و کارگاهی نیاز است را تامین نماید. لازم به ذکر است که این تجهیزات باید کاملا منطبق با استانداردهای آموزشی باشد.

هزینه صدور مجوز آموزشگاه فنی حرفه ای

در زمان تهیه این مطلب هزینه صدور مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای برای هر یک از انواع مجوزها در حال تغییر است و نمی‌توان عدد دقیقی برای آن بیان کرد. اگر می‌خواهید هزینه دقیق صدور مجوز آموزشگاه فنی حرفه‌ای نوع مورد نظر خود را بدانید؛ با مشاوران راهبران ثبت تماس بگیرید. مشاورین ما با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره و کمک در اخذ مجوز تاسیس آموزشگاه فنی حرفه‌ای همیار شما در این امر خواهند بود.

مدت زمان دریافت مجوز تاسیس آموزشگاه فنی حرفه ای

تعدادی از مراحل صدور مجوز فنی حرفه‌ای به صورت حضوری و تعدادی به صورت مجازی می‌باشد. البته ناگفته نماند که در برخی از مواقع لازم است تا متقاضیان برای پیشرفت فرایند و بررسی‌های کارشناسی در ادارات و مراجع ذیربط حاضر شوند.

مدت زمان اعتبار مجوز آموزشگاه فنی حرفه ای

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، مدت اعتبار مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای با توجه به نوع مجوز از 1 تا 5 سال خواهد بود. در واقع مراکز آموزشی جوار کارگاهی و بین کارگاهی و مجوزهای نوع ج اعتباری 1 ساله دارند و اعتبار مجوزهای نوع الف، ب و د 5 ساله در نظر گرفته شده است. متقاضیان ملزم هستند پس از اتمام دوره اعتبار، برای دریافت اعتبار مجدد اقدام نمایند.

دریافت مجوز آموزشگاه فنی حرفه ای به کمک مشاورین راهبران ثبت

متقاضیانی که تمایل دارند مراحل اخذ مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای را راحت‌تر پشت سر بگذارند، می‌توانند پس از ارائه مدارک و تامین اسناد مورد نیاز با کارشناسان مجموعه مشاورین راهبران ثبت مشورت نمایند. به جرأت می‌توان گفت فرآیند صدور مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای در کنار کارشناسان راهبران ثبت بسیار آسان و کوتاه خواهد بود.

ضمن اینکه کارشناسان این مجموعه به متقاضیان کمک می‌کنند تا با استعلام مجوز آموزشگاه فنی حرفه ای در جریان پیشرفت کار خود قرار گیرند. متقاضیان می‌توانند با شماره‌گیری ۰۵۱۳۲۲۳۷۸۸۳با کارشناسان راهبران ثبت در ارتباط باشند.

سوالات متداول

شرایط کلی برای دریافت مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای چطوری است؟

شرایط برای دریافت چنین مجوزی متشکل از بخش عمومی و اختصاصی است. در بخش عمومی شرایط اولیه متقاضی ارزیابی می‌شود و در بخش اختصاصی با توجه به نوع مجوز باید و نباید‌های تازه‌ای تعریف می‌شود. برای کسب اطلاعات جامع‌تر در این خصوص با مشاورین راهبران ثبت در ارتباط باشید.

آیا اعتبار مجوز آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای مادام العمر است؟

خیر، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای با توجه به نوعی که دارند، اعتباری 1 یا 5 ساله خواهند داشت. برای اینکه اطلاعات کافی در خصوص نوع مجوز‌ها و اعتبار هر کدام به دست آورید، به همین مطلب مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

enemad-logo

مراقب کلاهبرداران باشید!
راهبران ثبت هیچ شعبه ی دیگری ندارد
به آدرس سایت توجه کنید:

www.raasabt.ir